image

PeyamaKurd - Rojava’ya yönelik operasyon kararı sonrası İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Türkiye'nin Rojava'ya yönelik “tek taraflı bir eyleminin” bölgeyi istikrarsızlaştıracağını belirterek, bu tutumlarını Washington’a da bildirdiklerini dile getirdi. 

Açıklamada bulunan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın sözcüsü, “Birleşik Krallık, tek taraflı askeri bir eylemden kaçınılması gerektiği, zira bölgeyi istikrarsızlaştıracağı ve IŞİD’in yenilgisini sürdürmek için gösterilen çabaları tehdit edeceği konusunda Türkiye ile her zaman açık olduk” ifadesini kullandı. 

Johnson’un sözcüsü, İngiliz hükümetinin “bu tutumları konusunda ABD’yi de açık bir şekilde bilgilendirdiğini” ifade etti. 

Birleşik Krallık’ta parlamenter gruplar, ABD Başkanı Donald Trump’ın kararı ve Türkiye'nin operasyon açıklamalarına tepki göstererek, Türkiye tarafından yapılacak bir askeri harekatın “küresel güvenlik için tehdit” oluşturduğunu vurguladı. 

İngiltere’de İşçi Partisi’nden milletvekili Lloyd Russell Moyle ve Lord Maurice Glasman ile Muhafazakar Parti’den Crispin Blunt ve Adam Holloway, parlamenter gruplar adına bir açıklamada bulundu. Açıklamada, operasyonun  uluslararası hukukun en ağır şekilde ihlali olacağını belirten vekiller, böyle bir saldırının “Efrîn’de yaşandığı gibi Kürtlere yönelik etnik temizliğe yol açma riski olduğunu” belirtti.