image

PeyamaKurd - Ülkede bulunan muharip güçleri ile ilgili açıklamada bulunan Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, ABD’nin Irak’taki muharip gücünün Irak’tan çekilmeye devam ettiğini ifade etti.

Basına açıklamada bulunan Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, ABD’nin Irak’taki muharip gücünün Irak’tan çekilmeye devam ettiğini dile getirdi.

Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul açıklamasında, ABD muharip gücünün Bağdat-Washington stratejik müzakerelerinde varılan anlaşma doğrultusunda çekilmeye devam ettiğini ve yıl sonuna kadar ABD’nin Irak’ta herhangi bir muharip gücünün kalmayacağını belirtti.

"ABD'li askeri danışmanlar Irak'ta kalmaya devam edecek"

Yahya Resul, çekilmenin, Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı ile Uluslararası Koalisyon güçleri koordinasyon planı çerçevesinde devam ettiğini bildirerek, ABD’nin kıdemli askeri danışmanlarının Irak’ta kalacağını ve Irak ordusuna eğitim ve danışmanlık vereceğini kaydetti.

Sözcü Resul açıklamasında, ABD’li askeri danışmanların Irak askeri üslerinde olacaklarını ve onların güvenliğinin Irak ordusunun sorumluluğunda olacağını vurgulayarak, ABD güçlerinin askeri üslerden çekilmeye devam ettiğini ve ABD güçlerinin elindeki patlayıcı, silah ve zırhlı araçlarının teslimi için taraflar arasında iyi bir koordinasyonun olduğunu vurguladı.

Ayrıca Resul konuşmalarında, Uluslararası Koalisyon’un savaş uçaklarının da Irak ordusuna teslim edileceğini de belirtti.