image

PeyamaKurd- Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Bağdat’ta büyüyen protestolara yönelik çağrıda bulundu. Başbakan Kazımi, siyasi taraflara uzlaşma çağrısı yaptı.

Kazımi, büyüyen protestolara karşı koyabilmek adına yaptığı açıklamada, taraflardan şiddete başvurmamalarını ve mantık çerçevesinde hareket etmeleri için çağrıda bulundu. Vatandaşlardan güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmemeleri için istekte bulunan Irak Başbakanı, sorunların çözümü için sorumluluk almaya hazır olduğunu söyledi.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, “Herkes şunu iyi bilmeli, fitne ateşi hepimizi yakar.” ifadelerini kullanarak, durumun ciddiyetine vurgu yaptı.

Ayrıca bugün öğlen saatlerinde Parlamento binasını basan göstericilerin greve başladığı da aktarılan bilgiler arasında yer aldı.

Yaralı sayısı artıyor

Sadr Hareketi Lideri Mukteda es-Sadr ve Irak Eski Başbakanı Nuri el-Maliki arkasındaki anlaşmazlık yüzünden, sokağa dökülen Sadr yanlılarının düzenlediği protestolar devam ediyorken yaşanan olaylarda 14 kişinin yaşamını yitirdiği, 125 kişinin de yaralandığı bildirildi.