image

PeyamaKurd- Irak'ta, eski Başbakan Nuri el-Maliki liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu, başbakan adaylarını açıkladı. Yapılan açıklamada, adaylarının Nuri el-Maliki olduğu duyuruldu.

Kanun Devleti Koalisyonu Milletvekili Muhammed es-Sayhud, Irak’ın yerel medyasına önemli bir açıklamada bulundu.

Muhammed es-Sayhud, açıklamasında, dün koalisyon olarak eski Başbakan Nuri el-Maliki liderliğinde bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve toplantıda, kurulması beklenen yeni hükümetin başbakanı olarak Maliki'yi aday gösterme kararı aldıklarını bildirdi.

Maliki de adaylığını duyurdu

Nuri el-Maliki de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Gelecek hükümet, tüm Iraklılar için hizmet odaklı bir hükümet olma mesajı vermeli, seçimlere katılan katılmayan, seçim sonrası siyasette kalan veya çekilen hiç kimseyi dışlamamalı, siyaset dışına atmamalı." ifadelerini kullanarak, adaylığını kamuoyu ile paylaştı.

Sadr’a atıfta mı bulundu?

Irak eski Başbakanı Maliki'nin bu açıklamayla seçimlerden birinci çıkan ancak sonrasında istediği hükümeti kuramadığı için siyasetten çekilen Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'a işaret ettiği söyleniyor.

İki dönem başbakanlık yapmıştı

Irak'ta 2003 sonrası iki dönem başbakanlık yapan ve mezhepçi politikalarıyla bilinen Maliki'nin başbakanlığının son aylarında terör örgütü IŞİD, ülkenin üçte birini ele geçirmişti.

Irak'ta, hükümet kurma çalışmalarında son durum

Genel seçimlerin üzerinden 9 ay geçmesine rağmen, Şii-Şii anlaşmazlığı sebebi ile hala yeni bir hükümet kurulamadı. Irak yasalarına göre, Meclis önce cumhurbaşkanını seçecek ve bunun için de 329 sandalyeli Mecliste 220 vekilin oyu gerekli. Seçilecek cumhurbaşkanı da Şiilerin başbakan adayına hükümeti kurma görevini verecek.