image

PeyamaKurd - Irak Cumhurbaşkanı, Ankara'da İçişleri Bakanlığı'na yapılan bombalı saldırının ardından Türkiye'nin Kürdistan Bölgesi topraklarındaki hava harekatına tepki gösterdi. "Irak'ın egemenliğine saygı gösterilmesi" çağrısı yapan Reşid, "Bu sorunu çözmek istiyoruz" dedi.

Ankara'da İçişleri Bakanlığı'na yapılan bombalı saldırıya misilleme olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin dün akşam Kürdistan Bölgesi sınırlarındaki Metina, Hakurk, Kandil ve Gara bölgelerine yaptığı hava saldırısına Irak Cumhurbaşkanı'ndan kınama geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid, El Arabiya ve El Hadath kanallarına verdiği demeçte Bağdat'ın Ankara ile bir güvenlik anlaşmasına varmaya çalıştığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

 "Ankara'nın Irak'ın egemenliğine saygı göstermesi gerektiğini" vurguladı. "Türkiye'nin Irak'ın durumunu göz önünde bulundurması gerektiğini" söyleyen Reşid, ihlallerinin "sivillerin ölümüne yol açtığını" vurguladı. Reşid, "Türkiye'nin ihlalleri gün boyunca Kürdistan bölgesinde gerçekleşiyor. Türk savaş uçakları, sınır bölgesi ve Irak'taki askeri üsler... Biz bunu kabul etmiyoruz."

Irak yönetiminin "Süleymaniye, Erbil, Duhok ve Kürdistan bölgesindeki diğer bölgelerde Türkiye tarafından gerçekleştirilen günlük ihlalleri" reddettiğini söyleyen Reşid sözlerini "İran ile olduğu gibi Türkiye ile de sorunları çözmek için bir anlaşmaya varmak istiyoruz" diye sürdürdü.