image

PeyamaKurd - Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, terörle mücadele için uluslararası güçlerin desteğine halen ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

ABD-Irak Stratejik Diyaloğu için Irak Başbakanı Mustafa Kazimi ile birlikte Washington’da bulunan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Hüseyin basın açıklamasında, ABD'nin IŞİD’le mücadeledeki rolüne övgüde bulunarak, Iraklı güçlerin halen Uluslararası Koalisyon güçlerinin eğitim ve danışmanlık desteğine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Hüseyin: Irak iç meselelerde tek başına bırakılamaz!

Öte yandan Amerika’nın Sesi’ne özel bir söyleşi veren Fuad Hüseyin, ABD’nin Irak’tan muharip güçlerini çekse dahi IŞİD’le mücadele kapsamında desteğinin devam edeceğini kaydetti ancak; “Irak iç meselelerde tek başına bırakılamaz” diyerek endişelerini dile getirdi.

ABD birliklerinin Irak’tan çekilmesi konusunda bugün bir anlaşmaya varmayı umduklarını dile getiren Hüseyin, Biden yönetiminin Afganistan'dan çekilme kararı üzerinden şu ifadeleri kullandı:

“Irak’ın durumu Afganistan’dan farklı. Ancak Afganistan’daki durumu yakından takip ediyoruz ve bu konuyu görüşmelerimizde ele alacağız. Irak’a, diğer ülkelerin desteğiyle, güvenlik garantisi veren bir anlaşmaya varmayı umuyoruz. Çünkü Irak iç meselelerde tek başına bırakılamaz. Özellikle güvenlik meselesi son derece çetrefilli bir durum. Irak’ın teröristler konusunda istihbarat paylaşımına ihtiyacı var. Bu alanda Amerika ve diğer ülkeler yardımcı olabilir, çünkü IŞID yerel değil, küresel bir terör örgütü. Bu alandaki işbirliğimiz devam edecektir. Irak ordusunun, eğitim ve silah desteğine ihtiyacı var. Elbette 2003 yılından bu yana Irak’ta olan ABD bu alanda önemli katkılarda bulundu. Ancak, örneğin Irak hava kuvvetleri hala çok zayıf, hatta neredeyse yok gibi, oysa IŞİD’le mücadele önemli ölçüde hava desteği gerektiriyor. ABD bu alanda Irak’a yardımcı olabilir. Amerikalılar vardığımız anlaşmada bu çerçeve içinde Irak’ta kalabilir.”