image

PeyamaKurd - Irak hükümetinden son günlerde gerçekleşen protestolarda yaşamını yitirenlerin sorumlularının ortaya çıkarılması için ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği'nden soruşturma çağrısı yapıldı.

Konuyla ilgili açıklama yayımlayan ABD’nin Irak Büyükelçiliği, Irak hükümetinden son günlerde gerçekleşen protestolarda yaşamını yitirenlerin sorumlularının ortaya çıkarılması için soruşturma yapılmasını istedi.

Zikar ilinin merkezi olan Nasiriye’deki şiddet olaylarının yakından izlendiği kaydedilen büyükelçiliğin açıklamasında, protestolardan ölenlerin yanı sıra yüzlerce yaralının olduğu vurgulandı.

Gösteriler Zikar'dan Dinaviye'ye sıçradı

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği, yaşamını yitirenlerin ailelerinin acılarını paylaşırken yaralılara ise acil şifa dileğinde bulunuldu.

Diğer taraftan ise, Irak'ın güney kesimindeki Divaniye vilayetinde Vali Zuheyr eş-Şulan'ın istifası talebiyle gösteriler gerçekleştirildi.

Ayrıca Zikar'da bir süredir devam eden eylemler, Dinaviye'ye de sıçradı. Valilik binasında toplanan eylemciler, kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi ve kötü yönetimi nedeniyle valinin istifasını talep etti.

Ülkede yayılan gösterilerde güvenlik güçleriyle herhangi bir arbede yaşanmadı.