image

PeyamaKurd - Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde ABD’ye yönelik saldırıların sorumlusu olarak gösterilen Kataib Hizbullah örgütü, saldırı tehdidinde bulundu.

“Kataib Hizbullah”, Amerikan tarafının çekilme sürecini tamamlamasını istediğini belirterek, Amerikalıları, türünü ve niteliğini belirtmedikleri beklenmedik bir yanıtla tehdit etti.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre Kataib Hizbullah'ın resmi sözcüsü Muhyi Muhammed, Amerikan güçlerinin Irak’ta bulunmalarının, Irak parlamentosunun ülkeyi terk etmelerine dair kararı ile çeliştiği için yasadışı olduğunu belirtti.

Muhammed ABD’ye yönelik tehdit mesajı içeren açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu sebeple Irak’taki Amerikalıları, kendilerine karşı düzenlenecek bir operasyona karşı uyarıyoruz. İşgalci Amerikan kuvvetlerinin, Irak iradesine meydan okumaya cüret edip güçlerini Irak’ta tutmaları halinde direnişin yetenekleri, kabiliyetleri ve silahları karşısında şaşkınlığa uğrayacaklarını söyledik. Irak ve Suriye’de, Amerika’ya, DAEŞ’in tehditlerine, buna ek olarak İsrail’in teşkil ettiği tehlikelere karşı direnen grupların misyonu, bu gruplara, özellikle füzeler ve insansız hava araçları gibi caydırıcı silahlarla donanma ve hazırlanma sorumluğu yüklüyor.”

Kataib Hizbullah sözcüsünün bu açıklamaları, Nüceba hareketi sözcüsünün, Amerikalıların arabulucular ile İran’a yakın silahlı grupların Amerika’nın Irak’tan çekilmeyi tamamlamak için kendilerine mühlet verdiğini duyurmasından ve Tahran’ın, milislerinin, Irak ve Suriye’deki ABD güçlerine yönelik saldırılardan sorumlu olmadıklarını açıklamasından bir gün sonra geldi.