image

PeyamaKurd-Sadr Hareketi milletvekillerinin istifa etmesinin ardından, Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi yaptığı açıklamada ‘çeşitli uzlaşmaların’ olacağını duyurdu.

Din adamı ve Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr ile Şii Koordinasyon Çerçevesi’ndeki rakipleri arasında patlak veren anlaşmazlığın gölgesinde, Sadr’ın hareketin milletvekillerinden istifa etmelerini talep etmişti. Irak Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi dün (pazartesi) yaptığı açıklamada ‘çeşitli uzlaşmaların’ olacağını kamuoyuna duyurdu.

Sadr Hareketi milletvekillerinin istifa dilekçeleri onaylanmıştı


Halbusi Sadr Hareketi milletvekillerinin istifa dilekçelerini imzalayıp onayladıktan sonra Ürdün Haşimi Krallığı’nı ziyaret etti. Ürdünlü mevkidaşı Abdulkerim ed-Dağmi ile ortak basın toplantısında konuşan Halbusi, istifa eden Sadr Hareketi milletvekillerinin yerine seçim bölgesinde bu milletvekillerinden sonra en çok oyu alan adayların Meclis’e gireceğini belirtti. Halbusi, “Meclis’teki herhangi bir milletvekilinin üyeliği istifasını sunmasıyla sona erer.” İfadelerini kullandı.

Geri dönüş için açık kapı bırakıldı

Meclis üyeliğinden istifa eden milletvekilinin durumunun değerlendirilmesiyle ilgili bir taraftan rakamların dilinden konuşan Halbusi , diğer taraftan Sadr’ın milletvekillerin istifalarından geri adım atmasına açık kapı bırakacak bir diplomatik dil kullandı. Halbusi, “Siyasi tıkanıklık gelecek dönemde devam etmeyecek. Sadr Hareketi milletvekillerinin istifasının ardından çeşitli uzlaşmalar olacak.” dedi. Bu uzlaşmaların yapısı hakkında detay vermezken, Sadr Hareketi milletvekillerinin istifa etmesi gelişmesinin birinci dereceden ilgilendirdiği Şii Koordinasyon Çerçevesi, bu konuda henüz sözünü söylemedi.

“Meclis feshedilmeyecek”

 Meclisin feshedilmeyeceğini duyuran Halbusi, Iraklı siyasi grupların hükümeti kurmaya devam edeceklerini ve siyasi güçlerin bunun sonuçlarını üstleneceğini söyledi.

“Sadr, kendini vatan ve halk için feda etti”


Halbusi,“Sadr boş bir sebep için değil vatan ve halk için kendini feda etmeyi seçti. Sadr’ı istifa adımından vazgeçirmek için elimizden geleni yaptık. Sadr Hareketi’nin Meclis’teki milletvekillerinin istifasını kabul ettik. Herhangi bir vekilin üyeliği istifasını sundu anda sona erer. Bunun için oylamaya gerek yok. Bundan sonraki adımlar hızlı işler.” İfadelerini kullandı.


İstemeye istemeye imzaladım


Mukteda es-Sadr’ın kurduğu Vatanı Kurtarma İttifakı çatısı altında Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) yanı sıra ittifakın ikinci en büyük bileşeni olan Sünni Egemenlik İttifakı’na liderlik eden Halbusi, “Sadr milletvekillerinin istifalarını istemeye istemeye imzaladım” dedi. Bu da Mukteda es-Sadr’ın istifa konusunda ısrar ettiğini gösteriyor. Irak seçim sistemine göre, istifa eden veya hayatını kaybeden milletvekilinin yerine aynı seçim bölgesinde kendisinden sonra en yüksek oyu alan aday geçer. Bir milletvekilinin istifası veya bir partinin meclis grubunun toplu istifası için oylama gerekmezken, milletvekilliğinin düşürülmesi durumlarında Meclis’in üçte iki oyuna ihtiyaç var. Meclis Başkanı Birinci Yardımcısı ve Sadr Hareketi yöneticilerinden Hakim ez-Zamili’nin istifası için de oylamaya ihtiyaç yok. Eğer Zamili Meclis Başkanı Birinci Yardımcılığı görevinden istifa etseydi bunun için Meclis’te oylama yapılması gerekirdi.
 Sadr’ın diğer müttefiki KDP lideri Mesut Barzani, Sadr’ın kararına “saygı duyduğunu” belirterek, “Sonraki gelişmeleri takip edeceğiz.” dedi.

Falih el-Feyyad Sadr’ın çağrısına yanıt verdi

Haşdi Şabi Heyeti Başkanı ve Şii Koordinasyon Çerçevesi’nin üyelerinden biri olan Falih el-Feyyad, Sadr’ın Haşdi Şabi’yi silahlı gruplardan ayırma çağrısına yanıt verdi.

Yapılan açıklamada,“Haşdi Şabi hiçbir siyasi çatışmada bir siyasi taraf olmayacak. Haşdi Şabi’ye yazılı açıklamayla -ki ben bu açıklamanın içeriğine ihtilaf etmiyorum- hitap eden sayın Mukteda es-Sadr’a sesleniyorum; Haşdi Şabi tasallut veya baskı aracı olmayacak. Haşdi Şabi diğer güçlerle birlikte Irak’ın koruyucusudur. Haşdi Şabi bir siyasi aktörün tarafında yer almayacak veya hükümetin ve kişilerin askeri olmayacak. Aksine iç barış ve güvenliğin korunmasından yana olacak. Haşdi Şabi devleti savunacak ve devletin düşmesine izin vermeyecek.” denildi.

Bu açıklama, Sadr’ın Haşdi Şabi’yi İran’a yakın silahlı gruplardan ayırma davetinden bir gün sonra yapıldı.