image

PeyamaKurd - Çinli mevkidaşı Wang Yi ile bir görüşme gerçekleştiren İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, nükleer anlaşmaya değinerek, "ABD başarısız maksimum baskı politikasını ve ekonomik terörü devam ettirip müzakere ve anlaşma iddiasında bulunamaz" ifadesini kullandı.

İkili görüşmeye dair İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Abdullahiyan ile Yi, yaptıkları telefon görüşmesinde Avusturya'nın başkenti Viyana'da 29 Kasım'da yeniden başlayacak nükleer anlaşma müzakerelerini değerlendirdi.

Viyana'da yapılacak müzakerelerde süratle anlaşma sağlanabilmesi için ABD’nin ve Avrupalı ülkelerin görüşmelere "ciddi bir şekilde katılmasını" isteyen Abdullahiyan, "ABD başarısız maksimum baskı politikasını ve ekonomik terörü devam ettirip müzakere ve anlaşma iddiasında bulunamaz" sözlerini kulandı.

Yapılan açıklamada, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile iş birliğinin de anlaşmalar ve kurallar çerçevesinde devam edeceğini aktaran Abdullahiyan, Afganistan'daki gelişmelerle ilgili olarak da geniş katılımlı bir hükümetin kurulması gerektiğine işaret ederek, Pekin'de yapılacak Afganistan komşuları toplantısının verimli olmasını temenni etti.

"Anlaşmanın sorunları ABD'den kaynaklı"

Ayrıca İranlı bakan Abdullahiyan konuşmalarında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede Çin'in gönderdiği 120 milyon doz aşı için teşekkür etti.

Öte yandan görüşmede nükleer müzakerelerin devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Çinli Bakan Yi de anlaşmanın uygulanmasında meydana gelen sorunların ABD'den kaynaklı olduğunu belirterek, "Müzakerelerin olumlu neticelenmesi için ABD'nin yaptığı yanlışları, tüm yaptırımları kaldırarak telafi etmesi gerektiğini" vurguladı.