image

PeyamaKurd - ABD’ye yönelik tehditlerde bulunan İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in askeri danışmanı Hüseyin Dehghan, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinden dolayı İran’ın ABD’ye yönelik olası misillemesine ilişkin açıklama yaptı. 

Dehghan CNN International’a yaptığı açıklamada, İran’ın en etkili komutanlarından birinin ABD tarafından öldürülmesinin yanıtının yine askerî alanda karşılık bulacağını ve “askerî alanların hedef alınacağını” kaydetti. 

İran’da bir dönem Savunma Bakanlığı görevini de yürütmüş olan Hüseyin Dehghan, “Lider kadromuz, hiçbir zaman savaş peşinde olmadığımızı ve bundan sonra da olmayacağımızı resmî olarak duyurdu” ifadesini kullandı. 

Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ile savaşı başlatan tarafın ABD olduğunu kaydeden Dehghan, “Madem savaş başlattılar, bu hamlelerinin sonuçlarını da kabul etmeliler. Bu savaş sürecinin sona ermesini sağlayacak tek şey, ABD’nin yaptığına denk bir yanıt almasıdır. Ondan sonra da yeni bir döngü başlatmamalılardır” sözlerine yer verdi.