image

PeyamaKurd - Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile yapılan nükleer faaliyetleri izleme anlaşmasının süresinin dolduğunu hatırlatan İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Galibaf, Tahran’ın bazı nükleer tesislerinin içindeki görüntüleri artık ajansa asla teslim etmeyeceğini dile getirdi.

Nükleer anlaşma ile ilgili İran medyasına göre Galidaf konuya dair açıklamasında, “Anlaşma sona erdi. Kaydedilen bilgilerin hiçbiri UAEA’ya teslim edilmeyecek, veriler ve görüntüler İran’da kalacak” sözlerine yer verdi.

Nükleer görüşmelerde UAEA ve Tahran, İran’ın ajansla işbirliğini kısıtlamasının etkisini azaltmak için Şubat ayında üç aylık bir anlaşmaya vardı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın İran'ın nükleer tesislerine kurulan güvenlik kameralarından görüntü toplamasına ve analiz etmesine izin veren anlaşma daha sonra 24 Haziran’a kadar bir ay daha uzatıldı.

UAEA, Cuma günü İran’dan anlaşmayı uzatıp uzatmayacağı konusunda derhal bir yanıt talep etti. İran ise, Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’nin anlaşmayı sona erme tarihini uzatıp uzatmamaya karar vereceğini duyurdu.