image

PeyamaKurd- İran sınır muhafızları tarafından düzenlenen saldırıda zehirli kurşunla yaralanan Peyman Yousefi adlı Kürt Kolber, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

12 Ekim tarihinde Rojhılat Kürdistanı’nın Serdeşt kentinde İran askerlerinin bir grup Kolber’e saldırısında ağır yaralanan Kürt Kolber Peyman Yousefi, Urumiye’de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

KHRN: Zehirli Mermi Kullanılmış Olabilir

29 yaşında, evli ve 2 çocuk babası olan Kürt Kolber Peyman Yousifi’nin yaralanmasına neden olan saldırıda, İran sınır güçlerinin “zehirli mermi” kullanmış olma olasılığının yüksek olduğunu belirten Kürdistan İnsan Hakları Ağı (KHRN), geçtiğimiz Ekim ayında öldürülen Kürt tüccar sayısını ise 5 olarak açıkladı.

İran Yargısı, Mağdur Kürt Sivillerin Şikayetlerini İşleme Almıyor

Sınır ticareti ile geçimlerini sağlayan ve genel olarak Kolber adı ile tanınan kürt tüccarlara yönelik İran askerlerinin saldırıları ise günlük rutinin bir parçası haline gelmiş durumda.

İran askerleri tarafından uyarı yapılmaksızın ve insanlık dışı keyfi uygulamalara maruz kalan Kolberlerin şikayetlerinin resmi kovuşturmaya uğramaması ve öldürme ya da yaralama olaylarına adı karışan İran askerleri hakkında İran yargısının takibat başlatmaması nedeniyle saldırılar bir şekilde İran resmi makamlarınca cesaretlendiriliyor.