image

PeyamaKurd - ABD ve AB ülkelerinin nükleer anlaşmanın uygulanmasından yana olmadıklarını belirten İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri, “Batı nükleer anlaşmanın uygulanmasını istemiyor. Trump, İranlılara ihanet etti” ifadesini kullandı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri, Avusturya’nın başkenti Viyana’da yarın 4+1 ülkeleri arasında başlayacak olan nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakereleri öncesi İngiliz basınına röportaj verdi.

Batılı ülkelerin nükleer anlaşmanın uygulanmasından yana olmadıklarını belirten Bakıri, “Batı nükleer anlaşmanın uygulanmasını istemiyor” dedi.

Açıklamasında, “Tecrübemiz bize batılı ülkelerin nükleer anlaşmadan yana olmadıklarını gösterdi" diyen Bakıri, "Onlar İran ile bir anlaşmanın imzalandığını dünyaya duyururken, diğer yandan gizlice anlaşmayı etkisiz kılma arayışındalar. Bu şekilde nükleer konuların dışında bizi imtiyaz vermeye zorluyorlar” sözlerine yer verdi.

Ayrıca Bakıri, ABD’nin eski Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan ayrılması ile İranlılara ihanet ettiğini belirterek şu açıklamada bulundu:

“Biz yeni müzakerelere eski ABD Başkanı Trump’ın miras bıraktığı bu zorlu şartlarda başlıyoruz. Trump’ın tek taraflı olarak anlaşmadan ayrılması nükleer anlaşmanın kaderini zorlu bir sürece soktu."