image

PeyamaKurd- İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suudi Arabistan’daki saldırıyı İran’ın gerçekleştirmiş olması halinde sonucun Suudi Arabistan için felaket olacağını ve yeniden inşasının mümkün olmayacağını belirtti.

Birleşmiş Milletlerin 74’üncü Genel kurul görüşmeleri kapsamında ABD’de olan İran Dış işleri Bakanı Cevad Zarif, CNN İnternational’dan Christieane Amanpour’ tarafından sunulan televizyon programına katıldı.

İran'a yönelik suçlamaların bölgede bir çözüme yol açmayacağını belirten İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Aramco saldırısı konusunda İran'a yönelik suçlamaların bölgede bir çözüme ulaşmaya yardımcı olmayacağını belirtti.

Zarif, Haziran ve Temmuz ayında yaşanan tanker olaylarının yanı sıra Suudi Arabistan’daki Aramco petrol tesislerine yönelik saldırıda İran'ın hiçbir ilgisi olmadığını ifade ederek, “İran’ın bu olayda (Aramco saldırısı) parmağı olduğunu gösterecek hiçbir kanıt yok. Herhangi bir kanıt varsa da ABD’lilerin tarafından üretilmiştir çünkü böyle bir şey asla olmamıştır. İran böyle bir saldırıyı planlayıp uygulamış olsaydı, Suudiler için felaket olurdu ve hiçbir şeyi yeniden inşa edemezdi. Olayı Yemen’e atfetmemin sebebi Yemenlilerin bunu üstlenmesidir. Bu savaş Yemen savaşıdır.” açıklamalarında bulundu.