image

PeyamaKurd - İran'daki şiddet gösterilerine ilişkin açıklamada bulunan İran Cumhurbaşkanı Reisi, 22 yaşında bir kadının gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi üzerine patlak veren protestolara ilişkin "Halkın taleplerini işitiyoruz ancak kimsenin kaos yükünün altına girmesine izin vermeyiz" ifadesini kullandı.

Tahran başta olmak üzere ülkenin dört tarafından gösteriler sürerken İran devlet televizyonunun haberine göre, New York'tan döndükten sonra Tahran'daki Mehrabad Havalimanı'nda halka hitap eden İbrahim Reisi, ülke geneline yayılan protestoları yönelik açıklamalarda bulundu.

İbrahim Reisi açıklamasında, kamu güvenliğinin önemini vurgulayarak şu sözlere yer verdi:

"Düşmanlar kaos çıkarmak istiyor. Halkın taleplerini ve protestoları işitiyoruz ancak kimsenin kaos yükünün altına girmesine izin vermeyiz."

İran Cumhurbaşkanı açıklamalarında, halkın sesine her zaman kulak verdiklerini söyleyerek, "Hiçbir koşulda halkın güvenliğinin tehlikeye atılmasına izin vermeyeceğiz" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Reisi, yaklaşık bir haftadır devam eden protestolara karşılık bugün düzenlenen devletin desteklediği gösterilere de işaret ederek, bu gösterilerin İran'ın gücünü ve onurunu temsil ettiğini vurguladı.