image

PeyamaKurd - İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ahlak polisi tarafından katledilmesi üzerine başlayan ve ülkede onlarca kişinin ölümüne yol açan protestolara yönelik, "Eleştiri ve protesto ile kargaşa ve kaos arasındaki sınır belirlenmelidir. Kargaşa ve kaos dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemez" açıklamasında bulundu.

Reisi, Amini hastaneye kaldırıldığında Semerkant'ta bulunduğunu ve hadisenin soruşturulması için yetkililere talimat verdiğini dile getirdi.

Amini'nin ölümünün adli tıp tarafından incelendiğini ve nihai raporun birkaç gün içinde açıklanmasını beklediklerini dile getiren Reisi, "Kurumlar tarafından ön raporlar verildi ancak nihai görüş henüz sunulmadı ve elbette nihai görüşün yargı sistemi tarafından verilmesi gerekiyor. Adli Tıp Kurumu, konuyu inceleyip görüşünü açıklayacak biz de bu kurumun kesin raporunu bekliyoruz" dedi.

Ülkede ölümlere yol açan protestolardaki şiddet eylemlerini 'düşmanların komploları' olarak nitelendiren Reisi şöyle devam etti, "Tartışma, eleştiri ve hatta bazı sorunlar hakkında protestolar yanlış değildir. Eleştiri ve protesto ile kargaşa ve kaos arasındaki sınır belirlenmelidir. Kargaşa ve kaos dünyanın hiçbir yerinde kabul edilemez."