image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Fransız mevkidaşı Catherine Colonna ile telefonda görüşme sağladı.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD ile görüşmelere yönelik "ABD tarafı, Doha'ya ilerlemeye dayalı, yeni bir yaklaşımları olmadan katıldı. Önceki siyasi pozisyonun tekrarlanmasını doğru bulmuyor, yeni yaklaşımların sergilenmesi gerektiğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

“Öneri ve fikirlerimizi sunduk”

Abdullahiyan, Tahran yönetiminin Doha'daki görüşmeleri genel itibarıyla olumlu yönde ele aldıklarını tekrarlayarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Amerika tarafının diplomatik fırsattan nasıl yararlanacağını görmek lazım. Henüz diplomasinin yolu açık. İyi ve kalıcı bir anlaşmaya varmak için biz ciddiyiz. Her zaman müzakerelerde olumlu öneri ve fikirlerimizi sunduk."

İran Dışişleri Bakanı, ülkesinin verdiği sözleri yerine getirdiğini karşı tarafın da taahhütlerini yerine getirmesini beklediklerine de dikkat çekti.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da görüşmelerin devam etmesi ve İran'a yönelik yaptırımların kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Colonna, "Diyalog ve müzakere fırsatını kullanmalı ve tüm tarafları tatmin edecek bir anlaşmaya varmaya çalışmalıyız" sözlerini dile getirdi.