image

PeyamaKurd - ABD'nin KOEP'ten tek taraflı çekilmesi sonucunda yaşanan sürece değinen İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami de toplantıda, bu ülkenin İran'a yönelik uyguladığı yaptırımların yalnız ülkesini değil üçüncü ülkeleri de olumsuz etkilediğini dile getirdi.

ABD'nin İran'a yönelik baskı politikalarının iflas ettiğini, bu ülkenin yaptırımları kaldırması ve uluslararası hukuka riayet etmesi gerektiğini belirten Muhammed İslami, "Şimdi yanlış politikaları düzeltmenin ve öncelikli olarak tüm yaptırımları pratik, etkili ve doğrulanabilir bir şekilde kaldırmanın zamanı geldi" ifadesini kullandı.

İslami, ülkesinin Ajansla her zaman iş birliği içinde olduğunu belirterek, bununla beraber Ajansın çalışmalarında tarafsız, siyasallaşmaktan uzak ve profesyonelliğini muhafaza etmesi gerektiğini kaydetti.

Nükleer güvenliğin korunması ve nükleer silahların oluşturduğu tehdide dikkati çeken Muhammed İslami, bu hususta ayrım yapılmaksızın bütün ülkelerin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasına (NPT) uyması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca İslami, Orta Doğu'nun nükleer silahlardan arınmış bir bölge olması yönünde ülkesinin inisiyatif aldığını belirterek, İsrail’in gizli askeri nükleer faaliyetlerinden duyduğu endişeyi ifade etti.