image

PeyamaKurd- İran Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden, ABD Başkanı Joe Biden’in Cidde Zirvesi’nde İran hakkındaki iddialarına tepki içeren bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Biden’ın sözleri için “asılsız” ifadesi kullanıldı.

Açıklamayı yapan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, gündeme ilişkin açıklamalarda, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ortadoğu ziyaretine de değinerek, tepki gösterdi. IRNA'nın haberine göre Nasır Kenani’nin ABD Başkanı Joe Biden’ın Cidde’de yaptığı konuşmada İran ile ilgili suçlamalarını kabul etmeyerek, 

“Bu tür asılsız iddialar Washington'un bölgedeki kışkırtıcı ve gerilim yaratan politikası doğrultusunda ileri sürülmüştür. ABD bir kez daha başarısız İranofobi politikasına başvurarak bölgede gerilim ve kriz yaratmaya çalışıyor.” dediği bildirildi.

ABD’nin İsrail desteğine vurgu yaptı

Açıklamalarına devam eden Kenani ayrıca, ABD yönetiminin İsrail'e sağladığı desteklere de değinerek,

“Hiç şüphesiz ABD yönetiminin, Filistin topraklarının ve Kudüs'ün süregelen işgalinde, İsrail'in Filistinlilere karşı işlediği günlük cinayetlerde, mazlum ve direnişçi Filistinlilere karşı yapılan sistematik insan hakları ihlallerinde büyük payı vardır.” dedi.

“İkiyüzlülüğün işaretidir”

İran’ın nükleer programıyla ilgili, ABD’nin iddialarına tepki gösteren Kenani, “Bu tavır, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması'na üye olmayan İsrail'in nükleer cephaneliğini görmezden gelen ABD yönetiminin ikiyüzlülüğünün büyük bir işaretidir.” ifadelerini kullandı.

Joe Biden, nükleer konusunda net tavır koymuştu

Ortadoğu ziyareti sırasında İran ile nükleer görüşmelere de değinen Joe Biden, ABD'nin diplomatik çabalarını sürdüreceğini ancak İran'ın nükleer silah edinmesine asla izin vermeyeceğini belirtmişti.