image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Hatibzade, ABD yönetimindeki Tahran karşıtı politikada hiçbir değişim olmadığını belirterek, Başkan Joe Biden hükümetinin "hayal kırıklığı yaratan bir başlangıç" yaptığını belirtti.

Biden yönetiminin, ABD'nin taahhütlerini yerine getirmede hayal kırıklığı yaratan bir başlangıç yaptığını dile getiren Hatibzade, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve ABD'nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Yönetim Kurulundan İran aleyhine karar çıkarmak istediğini dile getirdi.

Hatibzade ayrıca, İran'ın UAEA ile izlediği iş birliği yolu, Güvenlik Denetimi Anlaşması kapsamında devam edeceğini kaydetti.

Hatibzade, "İran'ın pozisyonunu açık bir şekilde duyurduk. Bu konuda hiçbir değişiklik olmadı. ABD'nin izlemesi gereken yol, önceki ABD hükümetinin yanlış politikalarının üstesinden gelmektir. Ancak, İran karşıtı ve maksimum baskı politikalarında hiçbir değişiklik olmadı" dedi.

Hatibzade ayrıca şu ana kadar İran ile ABD arasında doğrudan ikili görüşmelerin olmadığını sözlerine ekledi.