image

PeyamaKurd - Antalya Diplomasi Forumu kapsamında düzenlenen "İran'ın Komşuluk Doktrini" başlıklı söyleşiye konuşmacı olarak katılan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Zarif, muhafazakar aday İbrahim Reisi'nin zafer kazandığı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aday olmak isteyen bazı önemli isimlerin de aralarında olduğu birçok kişinin adaylığının veto edilmesi nedeniyle istenilen düzeyde bir seçim olmadığını dile getirdi.

"Yemen ve Suriye politikası"

İran'ın Yemen'deki Husilere silah yardımı yapıp yapmadığına ilişkin Zarif, "Biz Yemen'e ilaç ve gıda yardımı gönderememişken nasıl silah yardımı yapacağız? Kendileri silah yapmayı zaten biliyorlar." ifadelerini kullandı.

Yemen'deki sorunun ancak tarafların orta noktada buluşmasıyla çözüleceğini belirten Zarif, "Yemen'deki okulları bombalayanlar hastaneleri pazar yerlerini bombalayanlar İran değil. Biz 2014 Nisan'da yemen çatışması yeni başlamışken hemen ateşkes hemen insani yardım çağrısı yapmıştık. Neredeyse 6 yıl geçti hala çözüme ulaşamadık. Bir savaşla elde edemedikleri şeyi müzakereyle elde edemezler. Orta noktada buluşmaları gerekiyor." şeklinde konuştu.

Suriye'de insanlığa karşı suçlar işlendiğine ilişkin BM raporları olduğu ve İran'ın Suriye'ye destek konusunda pişmanlık duyup duymadığının sorulması üzerine Zarif, "Suriye konusunda hepimizin farklı alternatifleri vardı ancak bunları kaçırdık. Aşırılığa karşı mücadele edenlerin yanında olmalıyız ancak evet pişmanlık duyduğumuz şeyler var. Suriye'deki her bir can kaybıyla ilgili hepimizin sorumluluğu var. Çok daha iyi ve daha kapsayıcı yaklaşım belirleyebilirdik" dedi.

Türkiye ve Rusya konusu” 

Zarif, İran, Türkiye ve Rusya'nın Suriye'deki krizi sona erdirmeye yönelik başlattığı sürecin olumlu olduğunu belirterek, "Biz, Türkiye ve Rusya'nın Suriye'deki yaklaşımından çok memnunuz. Astana sürecini başlattığımızda birçok dostumuz bunun boş bir çaba olduğunu düşünmüştü ancak iyi ki başlamışız her ne kadar birbirimizle tam olarak hemfikir olmasak da Türkiye ve Rusya ile birlikte masaya oturabildik ve daha fazla kan dökülmesini durdurabildik. Umuyorum siyasi süreçlerde de aynı ilişkileri devam ettirebiliriz" diye konuştu.