image

PeyamaKurd-İran’da Ukranya Havayollarına ait uçağın füze ile düşürüldüğü iddiası gündemi bir hayli meşgul ederken Tahran Yönetiminden konuya dair açıklama geldi.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağının füzeyle vurulduğu yönündeki iddiaların ABD'nin algı operasyonu olduğunu söyledi.

İran Sivil Havacılık Kurumu’nun, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün (ICAO) kararlarına göre kaza inceleme komisyonu kurduğunu belirten İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, yaptığı yazılı açıklamada ve olayı şeffaf, dikkatli ve süratli şekilde incelediğini aktardı.

‘Kaza tüm yönleri ile inceleniyor’

Rebii, İlgili ülkelerin uzmanlarının katılımıyla kazanın tüm yönleriyle incelendiğini, uçağın sahibi Ukrayna, üretici firma Boeing, motor üreticisi Fransa ve kazada vatandaşları ölen ülkelerin de tahkikata dahil olabileceğini kaydetti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin talimatıyla teknik incelemelerin düzenli ve süratli bir şekilde yapıldığını ifade eden Rebii, incelemelerin tamamlandığında ilan edileceğini aktardı.

‘ABD algı operasyonu yaratmaya çalışıyor’

ABD’nin uçağın füze ile vurulduğu iddialarına da cevap veren İran Hükümet Sözcüsü Rebii, ABD'yi yalan üretmek ve algı operasyonu yapmakla suçladı.

‘Aileleri kurban seçiyor’

Rebii, "ABD hükümetinin ve bilerek ya da bilmeyerek onunla birlikte hareket edenlerin yürüttüğü algı operasyonu acılı ailelerin yarasına tuz basmaktadır. ABD, bu algı operasyonunda hedefine ulaşmak için olayda hayatını kaybedenlerin ailelerini de kurban seçiyor" ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri: Elinde belge olan tüm devletler inceleme komisyonuna ulaştırsın

İran’da düşen Ukranya uçağının İran füzeleri ile vurulduğu iddialarına ilişkin bir diğer açıklama İran Dışişleri Bakanı Abbas Musevi’den geldi.  İddialara tepki gösteren Musevi, ilgili ülkelerin çalışmalara katılmasını memnuniyetle karşılayacaklarını belirterek, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve bu konuda elinde belge bulunan tüm devletlerden ellerindeki bilgileri inceleme komisyonuna ulaştırmalarını istedi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da Kanada istihbaratının elinde Ukrayna uçağının İran'a ait füze ile kazara vurulduğuna dair kanıtlar olduğunu açıklamıştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise ellerinde Ukrayna uçağının İran'a ait füzeyle vurulduğunu gösteren bilgi bulunduğunu kaydederek, şeffaf bir soruşturmaya ihtiyaç olduğunu belirtmişti.