image

PeyamaKurd - Gündemdeki yerini hala koruyan ve öldürülmesinin üzerinden henüz çok geçmemiş olan nükleer bilimci Muhsin Fahrizade sukastinden sonra bu seferde İran Devrim Muhafızları Komutanı Müslim Şahdan’ın Irak’ta öldürüldüğü haberi geldi.

İndependent Türkçe’nin haberine göre,  Irak istihbarat kaynakları, Devrim Muhafızları Komutanı Şahdan ve beraberindeki 3 korumanın Irak-Suriye sınırı yakınlarında öldürüldüğünü aktardı.

İran Medyası ise Şahdan’ın el-Kaim Sınır Kapısı'ndan geçerek Suriye tarafındaki Ebu Kemal'e yol aldığı sırada öldürüldüğü aktarıldı.

“Haşdi Şabi: Suikast haberleri doğru değil”

Haşdi Şabi ise İran Devrim Muhafız Komutanı’nın öldürüldüğüne dair söylentileri reddediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Haşdi Şabi’nin Anbar eyaleti operasyonları komutanı Kasım Muslih, "Kaim'de hiçbir şey yaşanmadı. Bir suikastın gerçekleştirildiğine dair haberler doğru değil. Hiçbir İran Devrim Muhafızları komutanı, operasyonlarımızı sona erdirerek ülkeyi terk etmedi” dedi.

“Haşdi Şabi duydukları utançtan dolayı olayı inkar ediyor”

Gözlemciler, Haşdi Şabi liderlerinin İranlı liderlerin Iraklı yetkililerden resmi bir açıklama yayınlanmadan sınırı geçerek Suriye'ye girmelerinden duydukları utanç dolayısıyla iddiaları reddettiğini söylüyor.

"Diğer kaynakların ifadeleri ile eşleşmediği sürece Haşdi Şabi'nin inkârlarına güvenilemeyeceğini" düşünen yazar ve gazeteci Muhammed Habib, "Haşdi Şabi'den kişilerin ifadelerinde son dönemde sık sık çelişkiler görülüyor. Nitekim pek çok tarafı içerdiği ve merkezi olarak yönetilmediği biliniyor" ifadelerine başvuruyor.

Irak Savunma Bakanlığı'nın eski danışmanlarından Maan el-Cubur ise konuya ilişkin olarak suikastla ilgili çeşitli medya kuruluşlarında yer alan haberlerin doğru olduğunu, Haşdi Şabi’nin olayı reddetmesindeki nedenin, Irak kurumlarından resmi bir açıklama yapılmasını bekliyor oluşundan kaynaklandığını belirtti.