image

PeyamaKurd- İran’ın dini lideri Ali Hamaney, ABD ile kesinlikle müzakere etmeyeceklerini ve ülkedeki tüm yetkililerin bu konuda met olduğunu, nükleer silah kullanımının da haram olduğunu dile getirdi.

Tahran'da üniversite hocalarıyla bir araya gelen Hamaney, ABD ile müzakerelere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

İran'ın AB ülkeleri başta olmak üzere diğer devletlerle bir sorunu olmadığını ve onlarla müzakere edebileceklerini belirten Hamaney, "Müzakerede asıl mesele müzakere edilecek konunun belirlenmesidir. Biz her konuda müzakere etmeyiz. Devrimin temel ilkeleri ve ülkenin savunma kapasitesi müzakere konusu olamaz" dedi. 

İran'ın nükleer alandaki teknolojisi, etkili bir baskı aracıdır. Nükleer alanda teknik ve bilimsel potansiyele sahip olmamıza rağmen kesinlikle nükleer silah peşinde olmadığını ifade eden Hamaney, “Çünkü dini açıdan nükleer ve kimyasal kitle imha silahları haramdır.

Depoya kaldırmak amacıyla dahi olsa kitle imha silahlarının üretimini yanlış, mantıksız ve akıl dışı görüyoruz. Çünkü bu durumda da ülke bunun için yüksek miktarda masraf yapacak ve bütçe ayıracak ancak bu üründen istifade edilmeyecek” sözlerini kullandı.