image

PeyamaKurd - İran ile ABD arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir süre devam eden ardından sekmeye uğrayan nükleer anlaşma görüşmelerinin yeniden başlanacağı kaydedildi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ülkesinin nükleer görüşmelere "çok yakında" geri döneceğini ancak ABD yönetiminin yaptırımları kaldırmayarak ve yeni yaptırımlar uygulayarak Tahran'a "olumsuz işaret" gönderdiğini dile getirdi.

Washington yönetiminin öncelikle Tahran'a yönelik yaptırımları kaldırması gerektiğini ifade eden Abdullahiyan, ABD televizyon kanalı NBC News’e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Başka bir deyişle, ABD Başkanı Biden selefi Trump'ın İran karşısındaki tutumunu eleştiriyordu fakat şu anda Trump'ın İran'a karşı oluşturduğu yaptırımlar dosyası Biden tarafından özenle taşınıyor. Bu İran'a gönderilen olumsuz bir işarettir. ABD müzakereleri sürdürme konusunda ciddiyse, o zaman neden bu yaklaşımını sürdürüyor?”

Abdullahiyan, açıklamasının devamında, "Bu yüzden önceki hükümetin üstlendiği görüşmeleri değerlendiriyoruz. Ve bu konuda birçok görüşmemiz olduğunu söyleyebilirim. Diplomasi ve müzakere penceresini açık tutacağız ve çok yakında görüşmelere döneceğiz” diye konuştu.