image

PeyamaKurd - İran dini lideri Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, destek verdikleri Esad rejiminin İdlib'den sonra Rojava’ya (Fırat'ın doğusuna) yöneleceğini iddia etti.

İran’ın başkenti Tahran'da gerçekleşen basın toplantısında konuşan Velayeti, destek verdikleri Esad rejiminin, müttefikleri ile beraber İdlib'den sonra Rojava'ya (Fırat’ın doğusu) yöneleceğini söyledi.

ABD'nin Irak'ta kalma şansının olmadığını ve bu ülkeyi terk etmek zorunda olduğunu da iddia eden Velayeti sözlerine şöyle devam etti,

"ABD, Irak'ta yenilgiye uğradı. Irak parlamentosunun aldığı karar ve milyonlarca Iraklının katılımıyla yapılan yürüyüşlerin ardından ABD mutlaka Irak'tan çıkmalı. ABD, Irak'tan çıkarsa Suriye'den de çıkmak zorunda kalacak. Çünkü Irak toprakları, ABD için Suriye'de lojistik destek niteliğindedir. ABD buradan çıkmazsa, Suriye yönetimi, müttefikleri ile birlikte İdlib'den sonra Fırat'ın doğusuna yönelecek ve ABD'yi bu bölgeden çıkaracak. Fırat'ın doğusu, ABD ve Siyonist İsrail rejiminin düşündüğünden kısa sürede özgürleştirilecek.”