image

PeyamaKurd- İran İslam Cumhuriyeti, Kürt halkına yönelik politik tacirliğe devam ediyor. Bilindiği üzere Kürt halkına en büyük zulümleri reva gören İslam Cumhuriyeti, Kürtlerin hiçbir anlamda haklarını elde edememesi için idamdan, siyasi tüccarlığa uzanan bir sistem inşa etmiş durumda.

İran İslam Cumhuriyeti, milliyetçi ruha sahip olan Rojhilat Kürtlerini, milliyetçi ve Kürdistani politik hafızdan uzaklaştırmak için Abdullah Öcalan’ın yasaklanan kitaplarını tekrar piyasa çıkardı. Tahran, bu politikası ile Rojhilat’ta yaşayan Kürdistani Kürtleri ‘Öcalan’ın ortak vatan adına yazılmış kitapları ile’ yumuşatıp, sisteme entegre etme peşinde.

Daha önce İran’da yasaklanan Öcalan’ın kitapları, Müze ve İslami Sura Meclisi Merkez Kütüphanesi ile Hüseynilik İnancı Hizmetleri Kütüphanesi’nde tekrar halkla paylaşılmaya başlandı. Son zamanlarda Rojhilat’taPêşmerge’nin halkı bilinçlendirmesi, siyasi kesimin İran’a direktifler vermesi İslam Cumhuriyeti’ni Öcalan’ın kitaplarına sarılmasına yöneltti.

Rojhilat’ta yaşayan ve Kürdistani kimliğe sahip olan XelîlMîran, “Böyle bir şey neden oldu anlamadık. Daha doğrusu şaşırdık. Çünkü bu kitaplar yasaklı idi. Sessiz sedasız piyasaya çıkmaları akıllara soru işaretini getirdi. İran Kürtler’den mi korkuyor yoksa bunları her zaman bir silah olarak cephanesinde mi tutuyor? Bunlar sorulması gereken konular. Rojhilat Kürtleri, milliyetçi ve dinine bağlı insanlardır. Kürdistani değerler onlar için her şeyden ötedir. İran bu tip simsarlıklar ile Kürtleri saf dışı bırakacağına inanıyorsa, gerçekten yanılıyordur “ifadelerini kullandı.