image

PeyamaKurd- Rojhılatlı Kürt parti ve siyasi örgütlenmeleri, ABD’nin New York kentinde düzenleneceği açıklanan “İran’ın Geleceği” adlı konferansta Kürtlerin konumu göz önünde bulundurulmaması nedeniyle katılmama kararı aldı.

Rojhılatlı Kürt partilerinin, oybirliği ile alınan karar hakkında açıklama yapan İran Kürdistan Partileri İşbirliği Merkezi, New York’ta düzenlenecek olan ve İran muhaliflerinin katılacağı konferansı Kürtlerin konumunun göz önünde bulundurulmaması nedeniyle boykot ettiklerini duyurdu.

Konferansı boykot etme kararına ilişkin bilgi veren Devrimciler Topluluğu (Komeleya Şoreşgêran) Temsilcisi ve İran Kürdistan Partileri İşbirliği Merkezi Sözcüsü Salih Şerifi, Kürtlerin İran muhalefeti içindeki ağırlığı ve Kürtlerin konumunun göz ardı edilmesi nedeniyle konferansa katılmayacaklarını belirterek, “Kürtler bu önemli konumlarıyla da konferanslara katılıyor. Ancak New York’ta düzenlenecek olan söz konusu konferansta Kürtlerin konumu şeffaf bir şekilde göz önünde bulundurulmamıştır. Ayrıca konferansa bizi davet edenin adı bilinmemekle birlikte katılımcılara ilişkin de bize bilgi verilmedi.”

Herhangi bir Amerikan resmi ya da yarı resmi kuruluşu tarafından organize edilmediği bildirilen toplantının İran Rejimine muhalif Halkın Mücahitleri Örgütü tarafından organize edildiği gelen bilgiler arasında.