image

PeyamaKurd- İran mahkeme heyeti, ABD'nin 4 milyar 300 milyon dolar maddi ve manevi tazminat ödemesine karar verdi. Davanın, öldürülen nükleer uzmanların bazılarının ailelerinin şikayeti üzerine açıldığı belirtildi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'na (ISNA) göre, İran Yargı Erki Başkanlığı İnsan Hakları Bölümü tarafından yapılan yazılı açıklamada, suikasta uğrayan nükleer uzmanların aileleri tarafından ABD aleyhine açılan dava hakkında bilgi verildi.

Yüklü miktarda, tazminat cezası verildi

Yapılan açıklamada, "Tahran 55'inci Hukuk Mahkemesi, öldürülen nükleer uzmanların bazılarının ailelerinin şikayeti üzerine açılan davada, nükleer uzmanlara suikast düzenleme suçu işleyen İsrail'i uluslararası yükümlülüklere aykırı olarak destekleyen ABD hükümeti, kurum ve yetkililerini 4 milyar 300 milyon dolar maddi ve manevi tazminata mahkum etmiştir." denildi.

Yargılamanın, ABD hükümetine karşı hukuki misilleme kapsamında yürütüldüğüne işaret edilen açıklamada, ABD mahkemelerinin çeşitli bahanelerle İran aleyhine kararlar verdiği, Tahran hükümetini, bazı devlet kurum ve kuruluşlarını gıyaben tazminat ödemeye mahkum ettiği bildirildi.

İran devletinin dokunulmazlığının ihlal edilmesi nedeniyle, ülke mahkemelerinin de ABD devleti ve yetkililerine karşı çeşitli hukuk davaları yürüttüğü de açıklamadaki bilgiler arasında yer aldı.