image

PeyamaKurd - ABD ve İran arasında yaşanan gerginlik ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesine neden olmuştu. ABD, İran’a yönelik yaptırımları da kısa bir süre önce başlatmıştı. O günden bugüne anlaşmaya sadık kalacağını ifade eden İran ise, Nükleer için yine harekete geçti. İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkesinin askıya aldığı nükleer çalışmaların yeniden başlatılması için hazırlıkların yarından itibaren başlatılması talimatını verdiği öne sürüldü.

Nükleer anlaşma ile ilgili İran’da, İran İslam Devriminin kurucu lideri Ayetullah Humeyni'nin ölüm yıldönümü anma töreninde konuşan Hamaney, ABD'nin İran ile 2015 yılında varılan nükleer anlaşmadan geçen ay ayrılarak İran'a yönelik yeniden ekonomik yaptırımlar başlatmasını sert bir dille eleştirerek tavır göstermişti.

ABD’nin yapmış olduğu ekonomik yaptırımlarla ilgili açıklamalarda bulunan İran Lideri Hamaney, “Bazı Avrupa ülkeleri, İran'ın hem ekonomik yaptırımları kabullenip hem de nükleer faaliyetlerinden vazgeçmesini istiyor. Bu devletlere sesleniyorum, bu rüyanız gerçekleşmeyecek. İran halkı ve devleti, hem ambargoda olup, hem nükleer faaliyetlerinin kısıtlatılmasını kabul etmeyecek” ifadesini kullandı.

Hamaney Uranyum zenginleştirme faaliyeti noktasında ise şunları dile getirdi, “Nükleer Enerji Kurumu, mevcut nükleer anlaşma kapsamında, 190 bin santrifüje ulaşılması için derhal hazırlıklarına başlamalı ve Cumhurbaşkanı'nın talimatını verdiği diğer hazırlıklar da yarından itibaren başlatılmalı.”