image

PeyamaKurd - ABD ve İran arasında yaşanan gerginliğin sebebi olan nükleer çalışmalar, İran’ın geri adım atmasıyla durdurulmuştu. Ancak ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından, İran, ABD'nin tepkisine rağmen ülkenin yeni nükleer zenginleştirme tesisini açtı.

Açılan tesiste ilk plan, uranyumun bir sivil reaktörde yakıt olarak kullanılabilmesine imkan sağlayan yeni santrifüjler üretilmesi bekleniyor. İran’ın nükleer girişiminin ardında ABD’den de sert bir açıklama geldi. Konuya ilişkin açıklama yapan Dışişleri BakanI Pompeo, “İran'ın nükleer silah geliştirmesine izin verilmeyeceğiz” dedi.

Natanz nükleer tesisinde yeni nesil santrifüjler yapmak için gereken altyapıyı inşa ettiklerini söyleyen İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Tesisin 6 ülkenin Tahran'la imzaladıkları nükleer anlaşma sınırları içerisinde faaliyet göstereceğini belirterek "Bu tesis tam kapasitesine ulaşırsa günde 60 makine inşa etme gücüne sahip" ifadesini kullandı.

Belirlemelere göre ilk üretimlerin bu ay içerisinde yapılması planlanıyor. Natanz nükleer alanında bulunan yer altı tesisleri, olası hava saldırılarından korunması için kalın betonlarla çevrildiği belirtildi.

İran Nükleer tesisinde yeni nesil santrifüjlerin kitlesel üretiminin tamamen kullanıma hazır olmasının yıllar alacağı ve üretilecek yeni santrifüjler, uranyumun bir sivil reaktörde yakıt olarak kullanılabilmesine imkan verecek.

Nükleer üretim noktasında ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Rusya ve Çin ile imzalanan anlaşma İran'ın uranyumu yüzde 3,67 oranında zenginleştirmesine izin veriyor.

İran’nın son hamlesine karşı ABD’den de cevap gecikmedi. Konuya ilişkin açıklama yapan Dışişleri BakanI Pompeo, “İran'ın nükleer silah geliştirmesine izin verilmeyeceğiz” dedi.