image

PeyamaKurd - İran’da son 2 yılda ekonomik ve siyasi çatlak büyürken İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur, ülkedeki sorunların sorumlusu olarak gösterdiği Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hakkında azil soruşturması başlatılması için milletvekillerine destek talep etti. 

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı  Mücteba  Zünnur, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin azledilmesine yönelik çalışmaların halen gündemde olduğunu belirtti. 

İranlı yetkili, şu ana kadar 290 kişilik Meclis'ten 44 milletvekilinin dosyaya imza attığını ancak 11 vekilin imzasını geri çektiğini vurgulayarak, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın azledilerek ülkedeki düzensizliğin giderilmesi için diğer vekillerin de dosyaya imza atmalarını rica ediyorum" sözlerine yer verildi. 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi azletme girişimleri, temmuzda İran lideri Ali Hamaney'in onay vermemesi nedeniyle sonuçsuz kalmıştı. İki dönem seçilen Ruhani'nin görev süresi gelecek yıl haziran ayında düzenlenecek seçimlerle sona erecek.