image

PeyamaKurd - Uzmanlar Meclisi 8'inci Olağan Toplantısında ortak bildiri yayımlayan İran Uzmanlar Meclisi, nükleer anlaşma konusunda ABD'yle bir kez daha müzakere yapılmayacağını açıkladı.

Nükleer anlaşmaya dair yapılan görüşmeye ilişkin İran'ın resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Uzmanlar Meclisi 8'inci Olağan Toplantısında bildiri yayımlandı.

Bu bildiride, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1 ülkeleri) ile İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmayla ilgili değerlendirmelere yer verildi.

Ayrıca bildiride, İran'ın savunma sistemiyle ilgili konuların müzakereye kapalı olduğuna vurgu yapılarak, "Anlaşma yapılan konular üzerinde ABD'yle müzakere yapılması ülkenin kırmızı çizgisidir. Savunma ve füzelerimiz, müzakeresi mümkün olmayan konulardır" sözleri kullanıldı

Bildiride Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çıktıktan sonra uygulamaya koyduğu maksimum baskı politikasının başarısız olduğu ileri sürülerek şu açıklamaya yer verildi:

"Dünya emperyalizmi şunu iyi bilmelidir ki, ABD'nin nükleer anlaşmaya dönüp dönmemesinin İran halkının direnişine etkisi olmayacaktır. Yaptırımlar kaldırılmadan onların KOEP'e dönmesi fayda sağlamadığı gibi bilakis zararlı olacaktır."