image

PeyamaKurd - Deyrezor’daki Beggare Aşireti lideri Newaf El Beşir, askeri kıyafetler giymiş bir şekilde yayınladığı videoda Kürtlere ve DSG’ye meydan okuyarak aşiretlerin ayrılması ve isyan etmesi çağrısı yaptı.

Rojava’nın askeri yapılanması Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Deyrezor’daki operasyonun sona erdiğini duyurmuş, “meydana gelen karışıklığın dış güçler aracılığıyla oluştuğunu” bildirmişti.

“Güvenlik ve istikrar için buradayız”

Son gelişmelere dair konuşan İç Güvenlik Güçleri Komutanı, şunları söyledi:

“Şu anda biz Suwere kentindeyiz. Bildiğiniz gibi bu karışıklık Deyrezor bölgesinde ‘yabancı bir elle’ meydana geldi. Mevcut operasyonlar var ve her yer takip edilecek.”

“Bu Kürt ve Siyonist projeye karşı hareket etmeliyiz”

Deyrezor’da yerleşik Beggare Aşireti lideri Newaf El Beşir, askeri kıyafetler giymiş bir şekilde yayınladığı videoda Kürtlere ve DSG’ye meydan okudu.

Elinde silahla video çeken El Beşir, Arap aşiretlerin Kürtlere ve DSG’ye karşı savaşmasını istedi.

El Beşir, Deyrezor ve Suriye’deki aşiretlere hitaben yayınladığı videosunda şunları söyledi:

“Hepinizin yekvücut bir şekilde ayaklanması gerekiyor. Bu tarihi bir dönemeç. Bu Kürt ve Siyonist projeye karşı hepimiz birlik içinde hareket etmeliyiz.

Bunların amacı; bizi parçalamak, birbirine düşürüp perişan etmek ve sonrasında da bölge dışında bizi çadırlarda yaşatmak.

“DSG’den ayrılın” çağrısı

DSG içinde yer alan Deyrezorlu aşiretler, siz DSG içinde ne arıyorsunuz? Onlar, sizin kardeşlerinizle savaşıyor.

Kandil Kürtleri bizi talan ediyor, petrol, gaz, buğday ve pamuğu talan ediyor; size ait parayı, Suriye halkına ait parayı sizin için harcıyor.

DSG’nin tüm kurum ve bölümlerinden çekilmeniz, akrabalarınıza yardım etmeniz lazım. Silahları, araçları, hummerlarınızla çekilin ve savaşmak üzere aşiretlerinize katılın.

Eğer Haseke’den gelenler olmasaydı, biz başaracaktık ve savaş birkaç gün içinde sona erecekti.”

Newaf El Beşir, İran ve Şam yönetimi yanlısı olmakla biliniyor.