image

PeyamaKurd - ABD Hazine Bakanlığı, terör örgütü IŞİD, El Kaide, Hamas ve İran Devrim Muhafızları Ordusu gibi örgütlerin üst düzey 15 liderini yaptırım listesine ekledi.

ABD’nin terörle mücadelede yaptırım ağını ve kapasitesini artıran ABD Başkanı Donald Trump, 11 Eylül'den bu yana en kapsamlı güncellemeleri içeren başkanlık kararnamesini imzaladı.

Washington yönetimi, 11 Eylül saldırılarının 18’inci yıl dönümünde dünya genelinde terörle mücadele kapasitesini artırmak için yeni girişimlerini sürdürüyor.

ABD Başkanı Trump'ın imzasıyla uygulamaya geçen başkanlık kararnamesi, Washington yönetiminin terörle mücadelede yaptırım kapasitesini artırmayı ve sadece terör unsurlarını değil, bu unsurlara destek olan üçüncü kişi ve kurumları da hedef almayı amaçlıyor.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan Trump, "ABD ve ortaklarımız, Suriye ve Irak'ta IŞİD’in elindeki toprakların yüzde yüzünü kurtardı, ayrıca IŞİD, El Kaide ve Hizbullah'ın dünya genelinde finansal ve operasyonel ağlarını çökertti" sözlerine yer verdi.

Öte yandan Trump'ın başkanlık kararnamesiyle eş zamanlı olarak ABD Hazine Bakanlığı da IŞİD, El Kaide, Hamas ve İran Devrim Muhafızları Ordusu gibi örgütlerin üst düzey 15 liderine yaptırım öngören kararını duyurdu.