image

PeyamaKurd - Suriye Demokratik Güçleri’nin (DSG) terör örgütü IŞİD’i kuşatmaya aldığı Bağuz’da teslim olan eski bir terörist, örgütün köşeye sıkışmasıyla beraber komuta kademesinde görüş ayrılıkları yaşandığını fakat ‘bir sonraki aşamaya da hazırlık yapıldığını’ iddia etti.

DSG'ye teslim olan eski bir IŞİD’li terörist, örgütün 'uyuyan hücreler' kurduğunu öne sürdü. Fas kökenli İtalyan vatandaşı Mounsef al Mkhayar, örgüt içinde derin görüş ayrılıklarının yaşandığını da belirtti.

Al Mkhayar, örgütün DSG karşısında peş peşe gelen yenilgiler sonrasında liderlik kadrolarında iç karışıklığın olduğunu, Bağuz’da kalan militanların teslim olmakla sonuna kadar savaşmak konusunda tartıştığını, rakip ulema mensupları ile ’emir’ adı verilen komutanların öldürüldüğünü belirtti.

IŞİD’li terörist, bazı komutanların para çalarak Türkiye, Irak veya Batı Avrupa’ya kaçtığını, bir yandan da geride kalan militanlara ‘İslam’ı savunmak için Suriye’de kalmaları’ talimatı verdiğini dile getirdi.

Ezidi çocuklardan biri de, yaşadığı karanlık günleri anlattı. 15 yaşındaki Azad Hıdır, IŞİD’in elinde geçirdiği günlerde yaşadıklarını anlattı; örgütün kendilerini canlı bomba olarak yetiştirdiğini ve beline bağladığı bombalı kemerle çatışmalara götürüldüğünü söyleyip, “Benden de sıram geldiğinde kendimi patlatmam istendi ama sıra bana gelmedi” diye konuştu.