image

PeyamaKurd - İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İsrail’in Filistinlilere yönelik yaptığı şiddet eylemlerine ve 60 göstericinin öldüğü olayla ilgili toplantı kararı aldı. Türkiye'nin dönem başkanlığını yürüttüğü İslam İşbirliği Teşkilatı yarın İstanbul’da 'Olağanüstü İslam Zirvesi' toplantısını gerçekleştirecek.

Yapılacak olan toplantıda gündem maddesi olarak ABD'nin İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını Gazze'de protesto eden 60 göstericinin İsrailli askerler tarafından öldürülmesi ve Müslüman ülkelerin gelişmelere yönelik vereceği kararlar ele alınacak.

Dönem başkanlığını yürüten Türkiye, 'Olağanüstü İslam Zirvesi' olarak tanımladığı toplantı öncesinde yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyor. Konuya ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Endonezya, İran, Kuveyt ve Katar dışişleri bakanlarıyla görüşmeler yürüttüğü belirtildi

Yaşanan olaylara ilişkin Erdoğan'ın Suudi Arabistan Kralı Selman ve Kuveyt Emiri Es Sabah dahil çok sayıda Müslüman ülkenin lideriyle görüştüğü ifade edildi.