image

PeyamaKurd - İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Gazze'de ateşkes çağrılarını yine reddetti. Katar'da düzenlenen Doha Forumu'nda ise BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve bölge liderlerinden İsrail'e uyarılar geldi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Filistin ile savaşa son vermeleri yönünde dünya çapında artan baskıları bir kez daha reddetti. Netanyahu, "savaşa son vermenin Hamas'ı ortadan kaldırmayı engelleyeceğini" vurguladı.

İsrail başbakanı, Savaş Kabinesi ile toplantısında Fransa, Almanya ve diğer ülkelerin liderlerine şu sözlerle çıkıştı:

"Bir taraftan Hamas'ın ortadan kaldırılmasını destekleyip diğer taraftan bize savaşa son vermemiz için baskı yapamazsınız; bu, Hamas'ın ortadan kaldırılmasını engeller."

"Guterres: Vazgeçmeyeceğim!"

Netanyahu'nun bu açıklaması ile eş zamanlı olarak Katar'ın başkentinde düzenlenen Doha Forumu'ndan İsrail'e ateşkes çağrıları yükseldi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, burada yaptığı konuşmada BM Güvenlik Konseyi'nde ateşkes çağrısının ABD'nin vetosuyla reddedilmesini eleştirdi.

İnsani ateşkes için çağrıda bulunmaktan vazgeçmeyeceğini ve savaşın Güvenlik Konseyi'nin inandırıcılığı ile otoritesine zarar verdiğini söyleyen Genel Sekreter, "Güvenlik Konseyi'nden insani bir felaketten kaçınmak için baskıda bulunmasını ve insani ateşkes çağrımın ilan edilmesini talep etmiştim. Ne yazık ki Güvenlik Konseyi bunu yapamadı. Vazgeçmeyeceğim" sözlerine dikkat çekti.