image

PeyamaKurd - İsrail medyasında yer alan bir habere göre Tel Aviv yönetiminin Türkiye'den normalleşme şartı olarak Hamas'ın İstanbul'dan çıkarılmasını istediği iddia edildi.

Normalleşme sürecine ilişkin İsrail merkezli Yediot Aharonot gazetesine göre Hamas’ın İstanbul ofisindeki faaliyetler arasında, ‘Batı Şeria’daki terör eylemlerinin yönetilmesi, Filistinlilerin terör faaliyetlerinde bulunmaları için istihdam edilmesi ve Batı Şeria’daki terör faaliyetlerinin finanse edilmesi ile bu fonların Hamas’ın askeri altyapısına aktarılması’ gösterildi.

Tel Aviv ve Ankara arasındaki ilişkiler, son yıllarda büyükelçilerin 2018’de sınır dışı edilmesiyle sonuçlanan gerginliklere sahne oldu. Ancak Türkiye son birkaç yıl ilişkileri yeniden kurma isteğini gösterdi.

Ayrıca geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin önümüzdeki Mart ayına kadar tam anlamıyla yeniden başlama olasılığına değinen Türkiye Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, “İsrail bir adım atarsa, Türkiye iki adım atabilir” ifadesini kullandı.