image

PeyamaKurd - Filistin’de yaşanan duruma ilişkin Türkiye ile İsrail arasında ipler yeniden gerildi. Tür Makamları, Gazze’de yaşanan ölümlerden ötürü, İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Yosef Levi Sfari'nin bir süreliğine ülkesine dönmesini talep etti.

İsrail ve Filistinliler arasında yaşanan çatışmada 62 Filistinli hayatını kaybetti, 3’e yakın Filistinli de yaralandı.

Türk Hükümetinin Filistin’e yönelik İsrail’in sert saldırılarına diplomatik yönden cevap vermek amacıyla, Başkonsolos Sfari'nin İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarından sonra yaşanan gelişmeler üzerine bir süreliğine ülkesine dönmesi istedi. Türkiye’nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu'nun dün İsrail Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı ve istişarelerde bulunmak üzere bir süreliğine Türkiye’ye dönmesinin istendiği bildirilmişti.

Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu'nun ülkesine bir süreliğine dönmesini talep eden İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye'nin Kudüs'teki Başkonsolosu Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, kendisinden istişarelerde bulunmak üzere bir süreliğine ülkesine dönmesi istendi" ifadesine yer vermişti.