image

PeyamaKurd - İsrail hükümeti ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) arasında, Doğu Akdeniz'de deniz sınırlarını aşan tartışmalı gaz rezervlerinin ticari kullanımıyla ilgili görüşmelerin başlamasına yönelik bir mutabakat imzaladı.

Yapılan anlaşmaya ilişkin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) basınındaki habere göre, İsrail'in Yishai gaz sahası sınırı ile GKRY'nin tek taraflı ilan ettiği sözde parsellerde yer alan Afrodit gaz sahasının sınırıyla çakıştığı gerekçesiyle yaşanan ve 9 yıldır devam eden anlaşmazlığın ardından taraflar arasında mutabakata varıldığı belirtildi.

Yapılan anlaşma, Rum Enerji Bakanı Natasa Pilides ve İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz tarafından duyuruldu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Rum Bakan Pilides, açık denizlerdeki kaynaklarla ilgili 9 yıllık çıkmazın çözülmesi adına önemli bir adım atıldığını dile getirdi.

Rum Bakan açıklamasında, Steinitz'in ziyareti sırasında sorunu çözmek için bir çerçeve üzerinde anlaşmaya vardıklarını belirterek, projede yer alan şirketlere yönergelerin aktarılacağını kaydetti.

Ayrıca açıklamada, çerçevenin hazırlanacak ortak bir metinle açıklanacağı ve 9 yıllık görüşmelerin ardından bu noktaya gelmekten mutlu oldukları vurgulandı.