image

PeyamaKurd - ABD’de İsrail’e ve Ukrayna’ya yardım sağlanmasını içermesiyle dikkat çeken 105 milyar dolarlık harcama paketi, Senato'daki oylamada reddedildiği duyuruldu.

ABD’de Ukrayna’ya 61.4, İsrail’e ise 14.3 milyar dolarlık yardımı içeren 105 milyar dolarlık harcama paketi talebinin oylamaya sunulup sunulmaması için Senato’da ön oylama yapıldı. Tasarının oylamaya sunulmasına 100 üyeli Senato’da 49 senatör “evet”, 51 senatör ise “hayır” oyu kullandı.

Cumhuriyetçilerin tamamı, ABD-Meksika sınırında güvenliğin arttırılması için daha sıkı önlemler alınması yönündeki taleplerinin karşılanmadığını gerekçe göstererek “hayır” oyu verdi. 2016’daki başkanlık seçiminde aday olan, 2020’deki seçimde ise yarıştan çekilen ve Senato’da genellikle Demokratlarla hareket eden bağımsız senatör Bernie Sanders da Cumhuriyetçilerle birlikte hareket ederek “hayır” oyu verdi.

"Bu, saf ve basit bir siyasi şantajdır"

ABD Başkanı Joe Biden ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Kongredeki Cumhuriyetçiler, aşırı partizan sınır politikalarını kabul ettiremedikleri durumda Ukrayna’ya verilen desteği kesmekle tehdit ediyorlar. Bu, saf ve basit bir siyasi şantajdır."

Söz konusu tasarının oylamaya sunulması için 60 oy gerekiyordu.