image

PeyamaKurd - İdlib’de ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon'un düzenlediği indirme operasyonunda, "Suriye Demokratik Güçleri"nin (SDG) de istihbarat sağladığı ifade edildi. Operasyon, terör örgütü IŞİD lideri Haşimi el Kuraşi'nin öldürülmesiyle sonuçlandı.

Bölgedeki Kürt askeri kaynaklar da SDG’nin, ABD ve Uluslararası Koalisyon Operasyon Odası ile istihbarat bilgisi ve önemli detayları paylaştığını doğruladı. SDG’nin, terör örgütü IŞİD militanlarından sorgulama yolu ile bilgi temin ettiği ifade edidi.

Söz konusu militanların Haseke’deki hapishaneden kaçış olayında da yer aldığı ve SDG birimleri tarafından yeniden canlı olarak yakalanarak bilgi ve istihbarat toplandığı kaydedildi.

Söz konusu kaynakların PeyamaKurd'e aktardığına göre, SDG güvenlik ve terörle mücadele birimlerinin bir hafta boyunca şahısları sorguladığı ve örgütün lideri Kuraşi'nin nerede olduğunu tespit etti. Ayrıca İdlib kırsalındaki olası eylemlere dair gizli bilgiler ve ayrıntıların da elde edildiği ifade edilenler arasında.

Bilgileri toplayan Suriye Demokratik Güçleri ekiplerinin daha sonra bu enformasyonları Uluslararası Koalisyon'un operasyon odasıyla paylaştığı ve ABD’nin de bu bilgiler doğrultusunda harekete geçtiği kaydedildi.

SDG güçleri 26 Ekim 2019'da eski IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin öldürülmesinde, Uluslararası Koalisyon güçleri ve ABD ordusuyla istihbarat çalışmasına katılmış ve ABD ile istihbarat alışverişinde bulunmuştu.