image

PeyamaKurd - NATO'ye üyeliği tartışılan İsveç yönetiminden Rojava'ya dair bir açıklama geldi. Basına açıklamada bulunan İsveç Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Rojava Özerk Yönetimi ve DSG’ye askeri yardımda bulunmadıklarını duyurdu.

Türkiye'nin YPG'ye yönelik iddialarına yanıt veren İsveç Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Julia Eriksson Pogorzelska açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“İsveç, Rojava Özerk Yönetimi, Demokratik Suriye Meclisi (DSM),  Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ya da YPG ve YPJ’ye herhangi bir askeri ya da mali yardımda bulunmamıştır."

Açıklamasında, “İsveç, Suriyelileri, Suriyeli mültecileri gittikleri ülkede desteklemek adına bir bölgesel kalkınma ve işbirliği stratejisi benimsemektedir" diyen Sözcü, "Suriye Kürtleri de Rojava bölgesi için verilen destekten faydalanmıştır, fakat İsveç doğrudan Suriye Kürtlerine ya da askeri ve siyasi yapılarına herhangi bir destek sunmamıştır” dedi.

NATO’ya katılmak isteyen İsveç ve Finlandiya, bu anlamda başvurularını yapmış, Türkiye ise iki ülkenin NATO’ya katılmalarına onay vermeyeceklerini bildirmişti.