image

PeyamaKurd - İsveç Dışişleri Bakanlığı, İsveç NATO'ya katılırsa 'meşru hedef' haline geleceğine ilişkin bir ifadenin Rusya'nın İsveç Büyükelçiliği'nin internet sitesinde yer alması üzerine büyükelçiyi çağırdı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, büyükelçiliğin internet sitesinde İsveç'in NATO'ya katılmasıyla birlikte 'meşru bir hedef' haline geleceğine ilişkin ifadelerin yer alması sonrasında İsveç Dışişleri Bakanı, Rus büyükelçiyi bakanlığa çağırdığı kaydedildi. 

Rusya'nın Stockholm Büyükelçisi Viktor Tatarintsev, dün (28 Mart) yaptığı açıklamada Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasıyla 'Moskova için meşru bir hedef olacaklarını' söylemişti. Tatarintsev, iki ülkenin alınmasıyla birlikte 'Rusya-NATO sınırının iki katına çıkacağını' da sözlerine eklemişti. 

Rus büyükelçi, konuyla ilgili açıklamasında, 'Eğer bunun Avrupa'nın güvenliğini bir şekilde geliştireceğini düşünen varsa, her şey bir yana, düşman bloğun yeni üyeleri Rusya'nın askeri olanlar da dahil, intikam adına alacağı önlemlerin meşru bir hedefi olacaktır" ifadesine yer vermişti.