image

PeyamaKurd - İsveç hükümeti Türkiye ve Finlandiya'yı üst düzey bir toplantıya davet etti. Gelecek hafta yapılması planlanan toplantıda ülkeler arasındaki NATO anlaşması ile ilgili derin görüşmeler yapılacak. İsveç’in Türkiye’ye davet göndermesi ise dikkat çekti.

İsveç Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Direktör Yardımcısı Beliz Celasin Rende, toplantının 26 Ağustos'ta yapılması beklendiğini dile getirdi. Rende toplantı ile ilgili değerlendirmesinde, "Bu, umarım şimdi gerçekleştirilecek olan çözüme dayalı ilk toplantı olacak"

Kontrol organı kurulacak

Toplantıya katılacak Türkiye delegasyonu henüz belli olmadı. Fakat Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve İbrahim Kalın'a davet gönderildi.

İsveç ayrıntılı bilgi vermedi

İsveç Dışişleri Bakanlığı, toplantının içeriği veya katılımcılarla ilgili detaylı soruları cevaplamadı fakat yapılan açıklamada, "Finlandiya ve Türkiye ile yapılan anlaşma, üç ülke arasında diyalog mekanizmasını içeriyor. Bu mekanizmanın kurulması için yapılacak ilk toplantının yakın gelecekte yapılması planlanıyor" ifadeleri kullanıldı.