image

PeyamaKurd-İtalya'da, adalet alanında düzenlemeler içeren halk oylaması ile aralarında bazı büyük şehirlerin de olduğu yüzlerce belediyede kısmi yerel seçimler başladı.

Referandum için oy verme işlemi, yerel saatle 07.00'de (TSİ 08.00) başladı. Seçmenler, gece 23.00'e (TSİ 00.00) kadar oy kullanabilecek. Referandumda adalet alanında 5 kanuni düzenlemenin yürürlükte kalıp kalmaması oylanacak. Halk oylamasının 51,5 milyon seçmeni ilgilendirdiği ülkede, 971 belediyede kısmi yerel seçimler için halk sandık başına gitmeye devam ediyor.

Solcular referandumda “Hayır” diyor

Lig Partisi ile Radikal Partinin topladığı imzalar ve Anayasa Mahkemesinin kararıyla yapılan referandumda halka; “Kasten işlenmemiş suçlardan alınan mahkumiyet nedeniyle seçimlerde aday olmayı engelleyen yasanın kaldırılması, tedbiren tutuklamanın sadece ağır suçların tekrarlanması ihtimaliyle sınırlandırılması, yargı mensuplarının kariyerlerinde geçiş yapmasının (savcılıktan yargıçlığa ya da tam tersi) önüne geçilmesi talebi, yüksek yargı kurullarının değerlendirmelerinde avukat ve profesörlerin de yer alması talebi ile yüksek yargı kurulları seçimlerinde aday olmak isteyen yargıcın en az 25 imza bulma şartının kaldırılması.”soruluyor.

Yapılan Halk oylamasında sağ partiler, ağırlıklı olarak "Evet" kampanyası yürütürken, sol partiler karşı cephede yer alıyor. Referandumun geçerli olabilmesi için her bir sorunun oy oranının yüzde 50 artı 1 olması gerekiyor.

Ülkenin yerel basınında yer alan haberlere göre, saat 12.00 itibarıyla referanduma katılım oranı her 5 soru için de yüzde 6'nın altında gerçekleşti.