image

PeyamaKurd- ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Rusya'nın Suriyeli milisleri Libya’ya gönderebilmek için  Esad rejimi ile birlikte çalıştığını söyledi.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi  Jeffrey, Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Bürosu Direktör Yardımcısı Christopher Robinson ve Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşleri Bürosu Direktör Yardımcısı Henry Wooster, telekonferans üzerinden Libya'daki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 ‘Türkiye’nin hava desteği sağlaması endişe verici’

Libya'daki yabancı silahlı grupların sayısındaki artışa da dikkat çekilen toplantıda, Wooster ve Jeffrey, ABD ve Birleşmiş Milletler (BM) olarak Rusya'nın Libya'ya paralı milisler göndermesi ve Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin taraflara insansız hava aracı desteği vermesine dair endişe verici uyarılarda bulunduklarını aktardı.

Rusya'nın Libya'daki faaliyetlerine ilişkin konuşan Robinson, Rusya'nın Libya'da siyasi barış sürecini zayıflatan ve çatışmaları artıran faaliyetlerde bulunduğunu vurguladı.

‘Rusya Libya’da kendini dar bir siyasetin içine soktu’

Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Bürosu Direktör Yardımcısı Christopher Robinson, "Libya, Rusya'nın kendi dar siyasi ve ekonomik kazancı için sömürüye endeksli zararlı çabalarının yeni durağı olmuş durumda" ifadesini kullandı.

‘Libya’daki savaş alanı daha karmaşık hale gelebilir’

Jeffrey de Libya'daki savaş alanının çok daha karmaşık bir hal alabileceğini belirterek, "Kesinlikle biliyoruz ki Ruslar muhtemelen Suriyeli olan milisleri Libya'ya götürebilmek için Esad rejimi ile beraber çalışıyor ve askeri ekipman sağlıyor" dedi.