image

PeyamaKurd - Ukrayna'ya gönderdikleri tanklarla ilgili açıklamada bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Kiev'e toplamda 31 adet Abrams tankı gönderdiklerini vurguladı. Biden açıklamasında, “Gönderdiğimiz tank sayısı bir Ukrayna taburuna eşdeğer” ifadesini kullandı.

Biden açıklamasında, Savunma Bakanı Lloyd Austin'in teklifi üzerine ABD'nin Ukrayna'ya 31 adet Abrams tankı göndereceğini de yeniledi.

ABD Başkanı Biden açıklamasında, Abramsların "dünyanın en kabiliyetli tankları" olduğunu dile getirerek, ABD'nin bu tankların savaş alanında etkili kullanılabilmesi için Ukrayna personeline eğitim sağlayacağını belirtti.

"Ne kadar sürerse sürsün yanınızdayız"

Açıklamalarında, bugün Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin doğum günü olduğunu hatırlatarak, Ukrayna liderine "Ne kadar sürerse sürsün yanınızdayız" mesajı veren Biden, Rusya-Ukrayna savaşının adil ve kalıcı bir şekilde sona ermesini istediklerini belirterek, “Putin, en başından bu yana yanıldı ve yanılmaya devam ediyor" sözlerini kullandı.

Ayrıca Biden açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD'nin Ukrayna'ya desteğinin zamanla azalmasını beklediğini ileri sürerek, “Putin yanıldı. Biz birleştik, Amerika birleşti, dünya da öyle" ifadesine yer verdi.